Články - Investice

17. červenec 2014

Podceňování investičních rizik se nevyplácí

Při rozhodování o formě investice musí být vedle potenciálního výnosu stejně pozorně zvažována výše rizika. I ta nejméně riskantní možnost totiž může přinést zklamání. To je o to větší, pokud vývoj ovlivní zásah z moci úřední. Klasickým příkladem z poslední doby jsou české státní dluhopisy.
detail článku
17. červenec 2014

Diamantová penze

Reforma důchodového systému se s novou vládou vrátila zpět na startovní čáru. V zásadě to znamená, že ještě více vzrostla nutnost zabezpečit se na stáří. Bez vlastních úspor to proto v penzi nepůjde. Přispívat si na penzijní připojištění, tedy III. pilíř, je tak rozhodně v pořádku. Spoléhat se ale pouze na něj, je poměrně riskantní. Zejména pro věkovou skupinu současných třicátníků. Pro ně jsou nezbytné další investice, včetně těch dlouhodobých.
detail článku
17. červenec 2014

Investici posuzujte vždy komplexně

Každý, kdo je schopen vydělávat peníze, řeší obvykle jeden zásadní problém - jak s nimi naložit, aby se jejich hodnota udržela i v dalších letech. Řešením jsou investice. Ne každá je ale zcela ideální.
detail článku
17. červenec 2014

Diamanty si zaslouží pozornost

První tři měsíce letošního roku byly pro majitele diamantů velmi potěšující. Potvrdily se totiž prognózy o růstu zájmu o kameny, které naznačily veletrhy v Hongkongu a švýcarské Basileji. Pozitivní zprávy vyslala zejména Čína, kde stále trvá hlad po kvalitních kamenech, především pak po těch barevných.
detail článku
19. červen 2014

Češi se svými úsporami hazardují

Finanční gramotnost Čechů se rok od roku zlepšuje. Rozhodně to ale neznamená, že by se nenašly chyby v jejich rozhodnutích. Nejčastějšími jsou rozhodnutí týkající se využití volných peněz. Ty totiž nejčastěji končí uložené v bankách. Pokud jde o spořicí a termínované vklady, není to s úroky žádná sláva, ale nabízí alespoň nějaké zhodnocení. Větší problém nastává, když jsou peníze ponechané na běžných účtech. Ty mají obvykle nulovou úrokovou sazbu a vklady tak doslova leží ladem. V případě, že je zpoplatněno vedení účtu, dokonce dochází k reálné ztrátě.
detail článku
11. červen 2014

Přemýšlíte o komoditách? Nezapomeňte na diamanty!

Komodity jsou znovu středem zájmu. Agrární produkty, kovy nebo energie se tak těší velkému zájmu investorů. Porovnáváním jednotlivých možností ale u většiny vyplavou na povrch věci, které nejsou zrovna pozitivní. U zemědělských komodit stačí, aby místo deštivého léta přišlo to slunné, a zemědělci sklidí vysokou úrodu. Co pak nastane? Samozřejmě pokles ceny obilí. To samé platí i v případě energií. Příkladem budiž letošní mírná zima, která výrazně srazila poptávku.
detail článku
11. červen 2014

Proč (ne)kupovat zlaté mince a medaile

Soudě podle obrázků z letáku, který je čas od času vložen do tištěných periodik, neexistuje výhodnější nabídka, než uvedená zlatá či stříbrná mince či medaile. Zejména, když je počet vydaných kusů dle sdělení přísně limitován. 
detail článku
11. červen 2014

Dluhopisy snadno zklamou

Dluhopisy se v posledních letech staly lákavou možností ke zhodnocení volných financí. Důvodem je především to, že obvykle nabízí větší výnos než vklady v bankách. Navíc je doprovázela pověst spolehlivé investice. Doba se však mění. Svědčí o tom nedávná situace Řecka nebo Islandu, kdy investoři držící dluhopisy těchto zemí utrpěli nemalé ztráty. Ani v případě, že se jedná o nezadluženou ekonomiku, není úplně vyhráno. Čerstvým příkladem jsou dluhopisy vydané českou vládou.
detail článku
19. květen 2014

Bezpečné investice mají diamantový lesk

Z pohledu investičních možností zažil svět v posledních letech jedno z nejtěžších období. Zastánci modelu bezpečných přístavů tak mají za sebou doslova mnohaletý kurz negativního myšlení. Nejprve se na investiční střídačku odebraly akcie následovány řadou komodit v čele se zlatem. Velké nadšení nevyvolávají ani standardní spořicí účty v nabídce bank, neboť jejich zhodnocení se pohybuje obvykle pod úrovní jednoho procenta. 
detail článku
19. květen 2014

Cesta za vlastním diamantem je snadná

Existují pouze dvě možnosti, jak se stát majitelem diamantu. Kámen nalézt nebo koupit. První možnost je pochopitelně lákavá už jen pro svou příchuť dobrodružství. Má to však malý háček. Na českém území naleznete maximálně vltavíny nebo české granáty a vydat se za kameny do Afriky není úplně nejlepší nápad.
detail článku