Články - Zpracování

05. listopad 2013

Než se diamant dočká svého třpytu

Diamant je dnes zcela automaticky vnímán jako symbol krásy a dokonalosti. Nebylo tomu ale tak vždy. Podoba kamenů, se kterou je možné se setkat v showroomu nejvýznamnějšího českého obchodníka s diamanty, společnosti Diamonds International Corporation, je známá jen několik staletí.
detail článku
05. listopad 2013

O původu diamantů

První setkání s diamanty absolvovala většina z nás prostřednictvím knížek s pohádkami. Nebylo královské pokladnice, která by kromě zlatých mincí neobsahovala patřičné množství těchto drahých kamenů. Následovala školní léta a diamant se zapsal do paměti jako nerost vévodící Mohsově stupnici tvrdosti. Další zajímavá fakta možná trochu zapadla v konkurenci ostatních informací. Stojí však za to si je připomenout.
detail článku
16. červenec 2013

Od Afriky po Austrálii

K úplně prvnímu systematickému dobývání kamenů docházelo v Indii. Až do 18. století se dokonce jednalo o jediný významný zdroj diamantů. Jeho důležitost však byla zásadní. Potvrzují to nalezené kusy, ke kterým patří celosvětově známé diamanty Hope, Koh-i-noor a řada dalších. Dnes se Indie na světové produkci diamantů podílí minimálně. Situace se však může změnit neboť společnost DeBeers provádí v několika indických státech geologické průzkumy.
detail článku
16. červenec 2013

Zpracování diamantů – umění i věda

Zpracovat diamant není rozhodně snadná věc. Je to dáno především tím, že se jedná o nejtvrdší známý nerost naší planety a lze jej opracovávat pouze kamenem samotným. Tato metoda zůstávala až do přelomu 14. a 15. století neznámá. Přesněji do doby, než belgický rodák Lodewijk van Bercken způsob řezání objevil.
detail článku