Články - Červenec 2013

16. červenec 2013

Zlato ztratilo lesk

Když na konci roku 2011 začaly některé zdroje naznačovat, že cena zlata je přemrštěná a není proto udržitelná ani ve střednědobém horizontu, byly tyto názory brány na lehkou váhu. Ekonomická krize přece žlutému kovu přeje a optimismus je tak zcela místě. Netrvalo však dlouho a předpovědi se začaly, a to velmi drasticky, naplňovat. Víra ve zlato tak byla zcela zásadně otřesena.  
detail článku
16. červenec 2013

I diamanty jsou komoditou

Turbulentní vývoj na trhu s cennými papíry způsobil, že se řada investorů začala zajímat o poněkud neprávem opomíjený svět komodit. Přesto ani zde není dobré slevit z ostražitosti. Na většinu obchodovaných produktů totiž působí různé vlivy, které sice mohou na jedné straně snadno zvýšit investorův profit, stejně lehce ho ale můžou na straně druhé srazit do červených hodnot.
detail článku
16. červenec 2013

Od Afriky po Austrálii

K úplně prvnímu systematickému dobývání kamenů docházelo v Indii. Až do 18. století se dokonce jednalo o jediný významný zdroj diamantů. Jeho důležitost však byla zásadní. Potvrzují to nalezené kusy, ke kterým patří celosvětově známé diamanty Hope, Koh-i-noor a řada dalších. Dnes se Indie na světové produkci diamantů podílí minimálně. Situace se však může změnit neboť společnost DeBeers provádí v několika indických státech geologické průzkumy.
detail článku
16. červenec 2013

Ceny diamantů mají jasná pravidla

Stanovení ceny výrobku není většinou nic složitého. Vychází z kalkulace vlastních nákladů, ke kterým se přičte přirážka ve výši požadovaného zisku. Přestože je to definice velmi zjednodušená, pro většinu standardních produktů v zásadě platí. Jak je tomu ale u diamantů?
detail článku
16. červenec 2013

Zpracování diamantů – umění i věda

Zpracovat diamant není rozhodně snadná věc. Je to dáno především tím, že se jedná o nejtvrdší známý nerost naší planety a lze jej opracovávat pouze kamenem samotným. Tato metoda zůstávala až do přelomu 14. a 15. století neznámá. Přesněji do doby, než belgický rodák Lodewijk van Bercken způsob řezání objevil.
detail článku