Články - Červen 2014

19. červen 2014

Češi se svými úsporami hazardují

Finanční gramotnost Čechů se rok od roku zlepšuje. Rozhodně to ale neznamená, že by se nenašly chyby v jejich rozhodnutích. Nejčastějšími jsou rozhodnutí týkající se využití volných peněz. Ty totiž nejčastěji končí uložené v bankách. Pokud jde o spořicí a termínované vklady, není to s úroky žádná sláva, ale nabízí alespoň nějaké zhodnocení. Větší problém nastává, když jsou peníze ponechané na běžných účtech. Ty mají obvykle nulovou úrokovou sazbu a vklady tak doslova leží ladem. V případě, že je zpoplatněno vedení účtu, dokonce dochází k reálné ztrátě.
detail článku
11. červen 2014

Šperky filmových hrdinů

Dnes už si nikdy nedovede představit vrcholnou filmovou produkci bez do nejmenších detailů provedených kostýmů a doplňků. Vše z prvotřídních materiálů a v nejvyšší možné kvalitě. A to včetně šperků. Prostě žádné levné náhražky.
detail článku
11. červen 2014

Přemýšlíte o komoditách? Nezapomeňte na diamanty!

Komodity jsou znovu středem zájmu. Agrární produkty, kovy nebo energie se tak těší velkému zájmu investorů. Porovnáváním jednotlivých možností ale u většiny vyplavou na povrch věci, které nejsou zrovna pozitivní. U zemědělských komodit stačí, aby místo deštivého léta přišlo to slunné, a zemědělci sklidí vysokou úrodu. Co pak nastane? Samozřejmě pokles ceny obilí. To samé platí i v případě energií. Příkladem budiž letošní mírná zima, která výrazně srazila poptávku.
detail článku
11. červen 2014

Proč (ne)kupovat zlaté mince a medaile

Soudě podle obrázků z letáku, který je čas od času vložen do tištěných periodik, neexistuje výhodnější nabídka, než uvedená zlatá či stříbrná mince či medaile. Zejména, když je počet vydaných kusů dle sdělení přísně limitován. 
detail článku
11. červen 2014

Dluhopisy snadno zklamou

Dluhopisy se v posledních letech staly lákavou možností ke zhodnocení volných financí. Důvodem je především to, že obvykle nabízí větší výnos než vklady v bankách. Navíc je doprovázela pověst spolehlivé investice. Doba se však mění. Svědčí o tom nedávná situace Řecka nebo Islandu, kdy investoři držící dluhopisy těchto zemí utrpěli nemalé ztráty. Ani v případě, že se jedná o nezadluženou ekonomiku, není úplně vyhráno. Čerstvým příkladem jsou dluhopisy vydané českou vládou.
detail článku