Diamant jako první investice

08. prosinec 2013

Nabídka spoření určeného dětem je v tuzemsku velmi široká. Finanční instituce se předhánějí ve výhodnosti nabídek od běžných účtů přes stavební spoření až po investiční pojistné programy. Vedle toho ještě analytici doporučují investice do akcií. Na to ale pozor. Standardní spoření pro děti je totiž postavena na možnosti průběžně přidávat větší či menší obnosy získané od rodičů či prarodičů. Malí střadatelé navíc mohou snadno sledovat, jak se jim úspory zvětšují. Navíc i bez pravidelných příspěvků, neboť účty pro děti jsou zpravidla slušně úročené. Podobnou možnost přes veškerou snahu akcie nenabídnou. Když už by se mělo uvažovat o investici v délce více než deseti let, pak je lepší zaměřit se na hmotné věci. Společně s oblíbenými výrobky ze zlata se stále více prosazují diamanty.

Důvody jsou jednoznačné. Hlavní roli hraje fakt, že diamanty jsou přírodní zdroj a jejich počty jsou omezené. Nabídka má tak své limity, které se výrazně nezmění ani v případě, že by došlo k otevření nových nalezišť. Zájem se naopak v posledních letech výrazně zvýšil. Trend se logicky přímo odráží v cenovém vývoji diamantů. Pro rok 2013 je u nejběžnějších kamenů o velikosti jednoho karátu předpokládán růst v minimální výši 5 procent. V případě větších kusů bude spodní hranice pochopitelně mnohem výše. Dokládá to vývoj hodnoty 5karátových kamenů, která za poslední dekádu vzrostla o 116,2 procent.

Společně s ekonomickou atraktivitou diamantů je třeba ocenit i jejich vliv na tvorbu tradic. Kámen darovaný například do kolébky se snadno může stát věcí, která bude předávána dalším generacím. A to akcie při veškeré snaze nedokážou. Kdo chce věnovat svému potomkovi věc, která se v budoucnu může proměnit v základní kámen dalších investic, nebo jen darovat něco, co bude osobu blízkou trvale připomínat, neměl by diamanty rozhodně opomenout. Stačí jen navštívit showroom společnosti Diamonds International Corporation a vybrat si podle svých představ.