Diamantová penze

17. červenec 2014

Dobrou možností je pro mnoho lidí zlato. Odborníci ale varují před unáhlenými kroky, neboť podle řady z nich se propad ceny žlutého kovu ještě definitivně nezastavil. Některé prognózy dokonce hovoří o poklesu pod hranici tisíce dolarů za troyskou unci. Tím by se zlato dostalo na stav před rokem 2009. Důvody těchto výkyvů lze nalézt především v samotném obchodování, které na jedné straně nahrává spekulantům a na straně druhé velmi často podléhá silným emocím. Pokud se nezkušený investor navíc pustí do nákupu mincí nebo medailí ze zlata vyrobených, je nebezpečí ještě větší. Týká se to zejména privátních ražeb. Ty nepatří mezi oficiální a deklarování jejich limitovaného počtu může být jen marketingovým tahem. Navíc nemají prakticky žádnou sběratelskou hodnotu.

Příliš optimismu nepřináší ani oblast umění. Trh totiž v loňském roce vzrostl jen o mírných 2,2 procenta. O dvanáct měsíců dříve bylo dokonce ještě hůře - to klesl o přibližně tři procenta. Navíc je obor velmi citelně ohrožován množstvím padělků. Jejich výskyt dokonce proniká do galerií a často je neodhalí ani odborníci.

Pro dlouhodobější investici jsou naopak velmi vhodné diamanty. Hlavním důvodem je stále se zvyšující zájem o kameny, na kterém se podílí především Čína a Indie. Tyto rychle se rozvíjející ekonomiky dnes čerpají téměř 30 procent světové produkce a v roce 2020 by se mělo jednat až o 40% podíl. Vedle toho celosvětová poptávka stoupne až na dvojnásobek. Současně bude naopak klesat produkce diamantových nalezišť a rozdíl mezi poptávkou a nabídkou se tak bude stále více zvětšovat.