Podceňování investičních rizik se nevyplácí

17. červenec 2014

Řadu let patřily k jedné z nejjistějších možností, jak zhodnotit volné peníze a oblíbili si je jak malí, tak velcí investoři. Dokládal to samotný zájem o ně. Loni dokonce muselo dojít k předčasnému ukončení prodeje, protože objem původně určený k úpisu vykoupili zájemci během několika málo dní. Radost z dobré investice ale pro některé trvala jen chvíli. Několik dní po ukončení úpisů rozhodla Česká národní banka o oslabení domácí měny.

Krok zdůvodňovaný nutností posílit růst inflace negativně dopadl nejen na majitele státních bondů s tříletou splatností. Vzhledem k tomu, že česká ekonomika je hodně závislá na dovozu, pocítil rozhodnutí centrální banky prakticky každý. Vedle zdražení zahraničního zboží a služeb došlo i k znehodnocení vkladů v bankách. Ne nadarmo se ale říká, že vše špatné, je k něčemu dobré. Lidé dostali jasný signál, že nechávat peníze ležet na účtech nebo nakupovat cenné papíry, není nejlepší variantou, jak s volnými prostředky naložit. Mnohem lepší cestou je pořízení hmotných investic.

Zde je možností celá řada. Vedle nemovitostí nebo zlata jsou atraktivní zejména volné diamanty. K jejich největším pozitivům patří fakt, že dlouhodobě drží svoji hodnotu - za posledních stol let došlo jen ke dvěma větším propadům. Když se k tomu připočte dokonalá ochrana proti padělkům, rázem se diamanty dostávají na pozici jedné z nejatraktivnější investiční příležitosti. Navíc se nemusí jednat jen o volné kameny. Velmi dobrou volbou jsou také diamantové šperky.