Diamanty znovu vítězí

24. červen 2013

Zlatá horečka skončila. Tak by se jednoduše dala popsat situace, která v polovině dubna v souvislosti se žlutým kovem nastala. Přestože se zdá, že pád z výšin byl nečekaný, opak je pravdou. První varovné signály vyslalo zlato loni v lednu, kdy cena trojské unce (0,031 kilogramu) ztratila oproti listopadu 2011 téměř 200 dolarů. Tato událost však byla považována pouze za „slabou chvilku“, neboť během následujícího čtvrtletí dokázal žlutý kov ztrátu opět dohnat. Ne však na dlouho. Se začínajícím jarem přišla obdobná situace, která ale tentokrát trvala už téměř půl roku. Zářijové obchodování zlatu pomohlo jen na chvíli a od října 2012 bylo už možné sledovat jen postupný pád až na hranici pod 1400 dolarů za trojskou unci.      

A zdaleka nemusí být všemu konec. Další vrásky na čele investorů patrně způsobí plánovaný prodej zlatých rezerv zadluženého Kypru. Po bezprecedentním zdanění bankovních vkladů se tak oblíbená prázdninová destinace opět stala hlavním tématem ekonomických rubrik. Navíc, velké množství žlutého kovu drží i další centrální banky zemí z jihu Evropy. Co se bude dít, pokud i ony přistoupí k prodeji, není těžké odhadnout. Připočte-li se k tomu prognóza analytiků společnosti Goldman Sachs, která predikuje nejpozději do konce roku 2014 další pád až na hranici kolem 1270 dolarů, lesk zlata na dlouhá léta mizí. 

Zcela jiné starosti řeší majitelé investičních diamantů. Jednak se letos očekává další růst jejich hodnoty a to minimálně ve výši 6 procent. Dále je optimistický i střednědobý výhled, který zohledňuje především stále se zvyšující poprávku po kamenech. A to i po těch, jejichž cena je kolem sta tisíc korun. Potvrzuje to i MUDr. Luboš Říha, předseda představenstva D.I.C., který upřesňuje: „Většina z těchto investorů nechce diamanty v blízké době prodávat, ale chtějí mít bezpečně uložené peníze pro sebe, a ještě častěji pro své děti.“ Lze tak s jistotou tvrdit, že budoucnost bude mít diamantový lesk.